SETTED JA SOOSTUMINE

Hetkel on Saesaare paisjärv sisuliselt setteid koguv bassein. Mida kauem see eksisteerib, seda rohkem setteid koguneb. Ortofotodelt ja ka kohapeal oma silmaga on näha, kuidas seetõttu madalama veega järve alla jäänud jõe lammiosa iga aastaga järjest rohkem kinni kasvab. Aastatega moodustub paks settekiht, mis võib koos kohapeal tekkinud taimejäänustega täita suure osa paisjärvest. Paks settekiht tähendab rohkelt toitaineid, mis põhjustab periooditi taimestiku ja vetikate massilist vohamist. Paisjärves ja sellest allavoolu jäävates jõeosades kaasneb sellega reostus orgaaniliste ainetega, mis jõe kalastiku ja põhjaloomastiku seisukohalt on väga negatiivne. Paisjärve säilumisel saabub varem või hiljem see piir, kus paisjärve tuleks setetest puhastama hakata, et vältida selle kinnikasvamist. See töö oma mastaapsuse (54 ha) kui ka maksumuse tõttu ei ole väga reaalne.

Uuringud näitavad, et Saesaares on juba praegu setetega probleeme. Eriti näeb seda veehoidla keskosas, aga samuti algusosas (nt Tiku talu lähistel). Orgaanikarikka sette mahuks mõõdeti 2015. a 80 600 m3 (keskmine kuivainesisaldus 33%). Üsna märkimisväärselt lisandus setteid Saesaare paisjärve peale Kiidjärve veskipaisu eemaldamist. Samuti kogunevad nüüd kõik Ahja jões ülaltpoolt tulevad setted sellesse ainukesse paisjärve.

Kui paisutus likvideerida, siis suurt probleemi pole nende setetega, mis asuvad lammialadel. Aeglasel vee alandamisel need sinna ka jäävad ja kattuvad juba aasta jooksul taimestikuga. Küll aga need setted, mis on järve põhjas asuvas voolusängis suurendavad mingiks ajaks kindlasti settekoormus allpool olevale jõelõigule. Küll aga pikemas perspektiivis saab hakata loodus ise ennast reguleerima ja inimese sekkumist pole vaja. See oleks kõige jätkusuutlikum variant.
Keskkonnamõjude hindamise aruanne pakub setete ohu minimeerimiseks paisu astmelist likvideerimist, et Saesaares tekiks ajutiselt koht, kus saab siiski voolusängis liikuvat setet eemaldada. 

Teksti koostamisel on kasutatud mitmeid erinevaid algallikaid.

Saesaare soostuv paisjärv Tiku talu lähistel.

Taimestiku vohamine paisjärve keskosas.

LEADER projekti eesmärgiks on Taevaskoja külakeskuse teisel korrusel asuvate ruumide renoveerimine. Projekti abiga renoveeriti, käsitöötuba, käsitöötoa abiruum ja köök. Soetati ka köögile ja käsitöötoale vajalik mööbel. Projekti viis ellu MTÜ Taevaskoja.
Projekt "Taevaskoja külakeskuse varustamine kriisiks vajalike vahenditega" -toetab SA Kodanikuühiskonna Sihtkapital. 2023 ja 2024 voorud.
 
Self guided audio tour app image